Dişlerimizi Tanıyalım

24 Ocak 2019 by Elif Kuşku
Ekran-Resmi-2019-01-24-10.18.47.png

Dişler; Yemek yememizi, konuşmamızı ve yüzümünüzün daha güzel görünmesini sağlarlar.
Dişlerimiz biz daha bebekken sürmeye başlarlar. Fakat bazıları sürekli ağzımızda kalmazken, bazıları ömrümüzün sonuna kadar bizimle olur. 6 aylık olduğumuzda ilk dişlerimiz sürmeye başlar. Bu ilk süren dişlerimize “SÜT DİŞİ” deriz. Süt dişlerimiz biz 2.5 yaşımıza gelene kadar sürmeye devam ederler. 6 yaşına kadar ağzımızda bu dişlerle yemek yer, ilk kelimelerimizi bu süt dişlerimizle söyleriz. Çocuğun beslenmesi, gelişimi için çok önemlidir ve beslenme ağızda başlar. Ayrıca süt dişlerimiz, 6 yaşınımızdan itibaren sürmeye başlayan ve “DAİMİ DİŞ” dediğimiz dişlerimiz için yer tutarlar. 6 yaşında ilk daimi azı dişimiz Süt Dişlerimizin en arkasından sürer. Bu azı dişlerimiz ile yemekleri öğütürek ufak parçalar haline getiririz.
Daha sonra en öndeki ilk çıkan süt dişlerimiz düşerek yerlerine daimi dişlerimiz sürer. Bu dişlerimize “KESİCİ DİŞ” deriz. Çünkü bu dişlerimiz yediklerimizi kesmemize yararlar.
Yanındaki süt dişlerimizin düşmesiyle birlikte ikinci bir kesici dişimiz daha sürmeye başlar ve bu şekilde Süt dişlerimiz ile Daimi dişlerimiz yer değiştirmeye başlamış olur.
Bu yer değişimi biz 12 yaşına basana kadar devam eder.

Dt. Emre PALABIYIK

Bilgi Köşesi

Designed by Arda. 2018. Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved.