Gebelikte Beslenme Önerileri

30 Ocak 2019 by Elif Kuşku
Ekran-Resmi-2019-01-30-20.13.41.png

HAMİLELİK DÖNEMİ BESLENME ÖNEMLİ NOKTALAR

Hamilelik süreci kadınlar için çok özel ve güzel bir süreç.Bu süreci en iyi sekilde,huzurlu,mutlu ,sağlıklı gecirmeniz bebeğiniz için yapabileceğiniz en güzel şey.

Hamilelikte doğru beslenmeyi sağlayarak bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelisimine katkı sağlıyorsunuz. Bu yüzden sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir hamilelik süreci gecirmesi icin genel birkac beslenme önerisi vermek istiyorum.Ancak unutmalısınız ki beslenme kişiye özeldir,her annenin gereksinimleri farklıdır.Bu gereksinimlerin oluşmasında hamile kalmadan önceki kilonuz,kişisel özellikleriniz,fiziksel aktiviteniz ve eğer varsa metabolik hastalıklarınız büyük rol oynar.

– Vücudunuzda bircok sey değişiyor ve buna bağlı olarak gereksinimleriniz artıyor. Bu nedenle azar azar sık-sık beslenerek artan gereksinimlerimizi gün boyu tüketmeye özen göstermelisiniz.Ara öğün tüketim sayısı kişiye ve gereksinimlerine göre farklılık gösterebilir.

– Hamilelikte fazla kilo kazanımı anne için;gestasyonel diyabet,hipertansiyon, erken doğum, sezaryen ile doğum, doğum sonrası kanama, tromboemboli ,preeklamsi için risk faktörüyken bebek için de;prematüre doğum,makrozomi ve çocukluk çağı obezitesini artırır.Bu yüzden:

-Fazla kilo alımına neden olabilecek şeker ve şekerli gıdalar,cok yağlı ve unlu gıdaların tüketimini sınırlandırılmalısınız.

-Yemeklerinizi kızartma,kavurma şeklinde değil daha çok haşlama,ızgara,fırın veya tencere yemeği olarak tercih etmelisiniz.

– Hamilelik süresince kemik yapısını oluşturan kalsiyumun yeterli miktarda alınması,annenin kemik kütlesini korumasına yardımcı.Kemik kütlesini korumak ileri yaşlarda oluşabilecek osteoporoz riskini de azaltmaktadır.Bu nedenle  günlük olarak  süt, yoğurt, ayran gibi kalsiyum kaynaklarını mutlaka kullanmalısız.

-Hergün en nitelikli protein kaynağı olan yumurtayı tüketmeye çalışmalısınız.( Salmonella riskinden korunmak için yumurtanın tam piştiğine emin olmalısınız)

-Bebeğinizin beyin gelişimi için önemli olan omega3 kaynagı balığı düzenli olarak tüketmeli,diğer omega3 kaynaklarından ceviz,semizotu,keten tohumununa da beslenmenizde yer verebilirsiniz.

– Hamilelik ve emziklilik süresince vitamin-mineral depolarınız bebeğiniz tarafından kullanılacağı için, yeterli olmalı.Bu yüzden hergün vitamin ve mineralden zengin mevsiminde olan taze sebze -meyvelerden tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle artan folik asit ihtiyacınız için yeşil yapraklı sebzelere öğünlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.

– Kan şekeri,kan yağları dengesi için posa alımınız da cok önemli.Bu yüzden bitkisel protein kaynağı olan kurubaklagilleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

-Hergün her besin grubundan dengeli olarak tükettiğinize emin olmalısınız.

-Yiyeceklerinizi az tuzlu tüketmeye çalısmalı,masada tuz tüketimini azaltmalısınız.Fazla tuz tüketimi gebelik dönemi hipertansiyona yol açabilir.

-Bulantı ve kusmalar sonucu vücudunuzda sıvı kaybı görülebilir. Günlük su tüketiminizi mutlaka arttırmalısınız (yaklasık 1,5-2,5litre)

-Hem anneye hem de bebeğe olası büyük zararlara yol açabileceği için sigara-alkol kullanmamalısınız.

En basında bahsettiğimiz fazla kilo kazanımı dışında az kilo kazanımı da (<7kg);prematüre doğumlar,konjenital hastalıklar,bebekte bedensel ve zihinsel gerilikler ve toksemi için ciddi risk faktörü oluşturmaktadır.

Bu sebeple fazla veya az kilo kazanımının önüne gecerek, bu süreci daha cok sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarına özel,sağlıklı olarak tamamlayabilmek için diyetisyeninizden yardım alabilirsiniz

Bilgi Köşesi

Designed by Arda. 2018. Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved.