Her Öksürük Tehlikeli mi?

24 Ocak 2019 by Elif Kuşku
Ekran-Resmi-2019-01-24-10.15.44.png

Öksürük, ailelerin çocuklarında en çok şikâyet ettikleri rahatsızlıklardan biri. Öncelikle öksürme solunum yollarını korumaya yönelik bir tepkidir o sebeple öksürük refleksini durdurmak yerine öksürüğe neden olan durumların ortadan kaldırılması gerekir. Gözümüze yabancı bir cisim geldiğinde nasıl ki göz kapağımızı refleks olarak aniden kapatıyorsak, öksürük de solunum yollarına gelen yabancı cisim, balgam, iltihap ve akıntı gibi tehditlere karşı ani bir tepki olarak gerçekleşiyor. Nezle, burun tıkanıklığı, boğaz enfeksiyonu gibi basit etkenlerden grip, kulak enfeksiyonu, krup, bronşit, zatürre, astım gibi daha ciddi solunum yolları hastalıkları öksürüğe neden olabiliyor. Ayrıca yabancı cisim, alerji, sigara, reflü, kistikfibrozis, kitle, tümör gibi faktörler de öksürüğe yol açıyor.Rahatsızlık tespit edilirken, öksürüğün zamanı, şekli, nasıl başladığı, hangi şikayetlerin eşlik ettiği gibi durumlar mutlaka göz önünde bulundurulmalı.
✔️Ne zaman doktora götürelim?
Çocukların öksürüğü üç günden fazla sürüyorsa, öksürük giderek artıyorsa, ateş, nefes darlığı ve morarma olursa mutlaka bir doktora götürülmesi gerekir.

Öksürük geçmiyor ne olabilir?
Öksürük 2-3 haftayı geçmişse, hırıltı ile birlikte görülüyorsa, hastanın ateşi olmadığı halde devam ediyorsa, tekrarlıyorsa, hapşırık, burun tıkanıklığı ve kaşıntı da varsa, öksürük nedeninin alerjik olma olasılığı çok yüksek. Yine kreşe giden çocuklarda üst üste gelen soğuk algınlığı, öksürüğün haftalarca sürmesine neden olabiliyor.

✔️Evde izleyebilir miyiz? Ne yapılabilir?
Genel durumu ve aktivitesi iyi, ateşi, hırıltılı solunum gibi nefes alma problemi olmayan çocukların evde izlenebilir. Bu gibi durumlarda en iyi öksürük şurubu olan ılık su tercih edilmeli. Bol su ve sıvı alımı boğazını yumuşatarak çocuğunuzu rahatlatır. Eğer burun tıkanıklığı varsa, deniz suyu veya fizyolojik serumlar ile açabilirsiniz. Hava kuruluğunda da öksürük olabileceğinden, alerjik dışı öksürük nedenlerinde ve basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında uygun nemi sağlamak için su buharından faydalanabilirsiniz. Rastgele öksürük şurubu ve antibiyotik kullanmak yerine doktor kontrolünde bazı öksürük yumuşatıcı ilaçlar da tercih edilebilir.

Bilgi Köşesi

Designed by Arda. 2018. Copyright by BoldThemes 2018. All rights reserved.